8 tipů jak správně vybrat matraci
Autor: Wieclaw Jan • Vydáno: 11. 05. 2014
Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad, problémů s ucpaným nosem a oteklýma nohama. A uvažte – pokud vás od noční pohody dělí jen osm kroků, netřeba otálet, no ne?
Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad, problémů s ucpaným nosem a oteklýma nohama. A uvažte – pokud vás od noční pohody dělí jen osm kroků, netřeba otálet, no ne?
1) Chceme pro sebe to nejlepší – a víme, co to je!
Může se to jevit jako samozřejmost, ale ruku na srdce. Opravdu víte, co od matrace očekáváte? Ne každá matrace zpívá stejnou písničku. Ortopedická není stejná jako zdravotní, různé typy matrací nemusí sedět na některé rošty. Takže, ještě než začnete vybírat, není na škodu si v tom udělat trošku pořádek.
- Vybereme nejvhodnější materiál. Stačí krátký přehled o výhodách a nevýhodách jednotlivých typů. K těm se ještě dostaneme.
- Zkontrolujeme stav roštu. Možná je na čase pořídit nový. Zachováte-li starý rošt, je dobré si zapamatovat jeho typ, rozměr a nosnost.
- Zmapujeme ceny a zvážíme, kolik chceme investovat. Mít nějakou představu, kolik to všechno bude stát, je určitě dobré. Výhledově počítejte, že kvalitnější matrace vás přijde na několik tisíc.
2) Materiály a postelové trendy
Ve zkratce podíváme se na materiály, na které můžeme narazit. Jmenovitě se jedná o matrace pružinové, latexové, pěnové PUR, pěnové HR a matrace z tzv. líné (paměťové) pěny.
- Pružinové matrace – nebojte se, u moderních pružinových matrací nehrozí, že by vás pružiny píchaly do zad, jak tomu bylo dříve. Pružiny jsou chráněny roznášecí vrstvou impregnovaného vysoce gramážního filcu, který zabraňuje průniku pružin z matrace. Mají příznivou cenu a především vysokou prodyšnost – proto jim nevadí deskové rošty.
- Latexové matrace – jsou oblíbené, protože jsou hypoalergenní, mají velmi dobrou elasticitu a ortopedické vlastnosti. Cena může být vyšší, záleží na výrobci.
- HR pěna – má vynikající ortopedické vlastnosti a vzhledem k šetrnému materiálu je také hypoalergenní. Často tvoří jádro tzv. sendvičových matrací.
- Líná pěna – je směsí PUR a HR pěny. Kombinuje jejich nejlepší vlastnosti – především teplotní roztaživost, díky které se minimalizují proleženiny.
3) Speciální typy – sendviče, zóny a zelené matrace
Co se materiálu matrace týče, jistě jste narazili na pojmy jako zónování a sendvičový typ matrace. Co to vlastně znamená?
Má-li matrace zónování, znamená to, že je povrch rozdělen na několik pásem s odlišnou tvrdostí a výztuhou. Tím se zabrání proleženinám v místech větší zátěže – oblast hlavy, ramen a boků. U těchto matrací platí – čím více zón, tím vyšší kvalita. Sendvičový typ matrace zase znamená, že výplň je složena ze dvou materiálů, čímž se zvedá životnost a komfort matrace.
Mimo to se dnes často mluví o BIO matracích nebo o matracích z přírodních materiálů – pojďme se tedy stručně podívat i na ně. BIO kvalita slibuje, že použitý materiál – ať už přírodní nebo ne – byl vyroben v souladu s ekologickými standardy. Matrace z přírodních materiálů zase slibují, že nebyly použity syntetické látky. Podotýkám, že ani jedno při usínání asi nepoznáte, ovšem vztahují-li se vaše priority na přírodu, jistě speciální typy oceníte.
4) Zdravotní nebo ortopedická?
Přívlastky „zdravá‘“ a „ortopedická“ má dnes skoro každá matrace, a lidé si často pletou, co to vlastně znamená. Ortopedická matrace zaručuje stabilní oporu kosterního systému a většinou je testovaná na správné rozložení váhy těla. Zdravotní matrace zase disponuje certifikátem, ať už se jedná o hypoalergenní, hygienické nebo matrace pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. Kupujete-li matraci s přívlastkem, je dobré si certifikáty prohlédnout.
5) Rozměry jsou základ pohodlí
Délka matrace by měla spáče přesahovat cca o 20 až 25 centimetrů, aby byl spánek komfortní. Standardní šířka je 90cm u jednolůžka, letiště však můžou mít dvě matrace o šířce 80cm. Moderní jsou i prostornější jednolité matrace 140 × 200 cm. Dnes už ani není problém vyrobit matrace na míru.
Ideální výška matrace by měla být více než 15 cm. Podezřele tenké matrace se velmi rychle proleží a většinou postrádají kvalitu.
6) Poznat kvalitu nemusí být oříšek
Chcete-li si být jisti kvalitou kupované matrace, hledejte známé certifikáty.Výrobci je mají uvedeny v e-shopu nebo vystavené v kamenné pobočce. Nestyďte se zeptat. Mezi nejznámější patří testování přístrojem Ergochceck, EUROLatex Eco Standard, ÖkoTest Standard 100, certifikáty z klinického testování(individuální podle konkrétního pracoviště) nebo Bureau Veritas, ale i mnohé další.
7) Cena a jiní strašáci
Ať už si vybereme jakoukoli matraci, vždycky platí, že čím nižší cena, tím míň to zabolí. Alespoň pro začátek. Podceníte-li ovšem svoje potřeby, můžou záda bolet ještě pěknou řadu měsíců.
8) Neusínejte na vavřínech!
A nezapomínejte – jako každá investice, i kvalitní matrace potřebuje adekvátní péči. Nezapomínejte pravidelně prát potah matrace, větrat ji a jednou měsíčně otočit, abyste zabránili proleženinám. Budit se každé ráno svěží a v pohodě si stoprocentně zasloužíte.
-
Jaká matrace je nejlepší
• Vydáno: 11. 05. 2014
Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…
-
Zdravý spánek dětí
• Vydáno: 12. 05. 2014
Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…
-
Čištění a péče o matraci
• Vydáno: 11. 05. 2014
1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…
-
Jak správně spát
• Vydáno: 11. 05. 2014
Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…
-
Jak se zbavit chrápání
• Vydáno: 12. 05. 2014
Proč chrápeme? Chrápání jsou zvuky vibrací pocházejících z našeho respiračního systému. Důvodů, proč chrápeme, je poměrně hodně – a z toho bohužel také vyplývá, že nemusí být jednoduché se chrápání…
Další populární články
© Kralovske-spani.cz 2004 – 2024
Zdravé spaní | Matrace 1+1 | Matrace | Postele | Blogujeme | Mapa stránek |