Jaká matrace je nejlepší
Autor: Wieclaw Jan • Vydáno: 11. 05. 2014
Podíváte-li se na internetu po diskuzích, které se věnují výběru ideální matrace, zůstane vám občas rozum stát. Lidé s oblibou pátrají po zcela nejlepší matraci – takové, která bude splňovat všechny jejich požadavky, vydrží nejlépe století a samozřejmě si pro její pořízení nebudou muset sahat hluboko do kapsy. A – světě div se – e-shopy nabízejí přesně to, co lidé chtějí. Matrace, které úplně všechno umí, které úplně všechno vydrží, a v neposlední řadě samozřejmě takové, které se vám stoprocentně vyplatí. Koupíte si matraci, dostanete zdarma polštář, deku, a třeba i batoh. No, není to paráda?
Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace
Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat? Odpověď vás asi zcela nepotěší – poznat to můžete velice těžko. Až na několik samozřejmých standardů totiž neexistuje míra nebo vlastnost, která by oddělovala dobré od špatných matrací. Nemůžeme striktně říci, že pěnové matrace jsou lepší než latexové nebo gelové, stejně jako nelze obecně prohlásit, že matrace musí mít minimálně takovou nebo makovou velikost. Vše záleží na individuálních podmínkách a především – vašich vlastních preferencích.
Spotřebitelské testy prokázaly, že pro spáče je téměř nemožné rozeznat, spí-li na matraci pěnové, latexové, gelové, vzduchové nebo jiného typu – jediné, co byl schopen člověk s jistotou určit, byla míra komfortu, který mu ta která matrace poskytovala. A od toho by se měla také odvíjet vaše volba. Je důležité si vyzkoušet, cítíte-li se na matraci dostatečně pohodlně, případně zda byste potřebovali tvrdší, měkčí, nebo z jiných potahových materiálů.
Matrace a naše záda – co vlastně potřebujeme?
Častým požadavkem zákazníků na matraci bývá, aby byla zdravotní (chcete-li ortopedická) a poskytovala dostatečnou oporu zádům a ušetřila je tak bolestí opěrného aparátu. Celé dvě třetiny Čechů totiž podle statistik trpí bolestmi a obtížemi zad, a samotné ortopedické problémy jsou podle Českého statistického úřadu nejčastější příčinou pracovní neschopnosti.
Proto je tento požadavek mezi prioritními, co se výběru matrace týče. Výrobci matrací odpovídají na jednohlasné volání zákazníků speciálními ortopedickými matracemi s rozdílnou tvrdostí v jednotlivých zónách (jistě jste slyšeli o tzv. zónování). Obvykle se jedná o vyztužení v oblasti ramen a pánve, a oproti tomu změkčení v oblasti hlavy, beder a nohou. Uvádí se, že čím více zón matrace má, tím je kvalitnější. To je samo o sobě diskutabilní, ale ceny matrací se zónováním tomu většinou odpovídají.
Všeobecně platí, že chcete-li svým zádům poskytnout dostatečnou a dobrou oporu, je třeba preferovat matrace s vyšší tvrdostí. Lidé v tomto směru často váhají nad tím, že si nejsou jisti, zda by jim tvrdší povrch byl příjemný. Je pravda, že je to opravdu jenom otázka osobních preferencí, a bez toho, abyste si matraci zkusili, to odhadnete těžko. Na druhou stranu platí, že jako prevence bolestí zad jsou lepší matrace se střední nebo vyšší tvrdostí.
Hodně také záleží na vaší spánkové poloze. Jakmile se jinak položíte, distribuujete tlak a váhu úplně jinak a to se projeví také na vašem pohodlí. Probereme si jednotlivě tři základní spánkové polohy a připomene si, na co bychom i u nich měli dávat pozor.
- Poloha na zádech – její úskalí může spočívat především ve dvou věcech. Zaprvé se jedná o prohnutá bedra, což může nastat v případě, že máte překážku na lůžku, případně trpíte výraznější bederní lordózou. Druhou nepříjemností je zakloněná hlava – zvláště máte-li partnerovu paži pod krkem a hlava vám přepadává – dochází k nepřiměřenému zatížení krční páteře a následné blokaci. Podobně je to i s trapézy. Nezapomínejte, že poloha na zádech také nejvíce nahrává chrápání.
- Poloha na břiše – co se polohy na břiše týče, „nebezpečí“ zdaleka nejsou taková, jako u polohy na zádech. Také je důležité si hlídat prohnutí beder a postavení lopatek. Na břiše to však můžete snadno regulovat např. vložením malého polštářku pod oblast spodního břicha. Tím pádem srovnáme oblast beder a nedochází k nežádoucímu prohnutí. Hlava by měla být do strany a je důležitá, aby byla v poloze na břiše ve stejné výšce, jako zbytek těla. To znamená spánek bez polštáře.
- Poloha na boku – poloha na boku může být poměrně ošemetná. Často dochází k vytlačení ramene z přirozené osy těla (když máte ruku pod tělem nebo naopak za tělem), což může způsobovat bolesti v mezilopatkové oblasti. Nežádoucí může být také rotace pánve, přepadávají-li nám nohy dopředu a utlačení krku, ležíme-li přímo na ruce. Tělu často pomáhá, je-li výztuž mezi koleny a také mezi hlavou a ramenem. Především u žen, které mají výraznější rozdíl v obvodu ramen a boků, může být poloha na boku dlouhodobě diskomfortní.
Sami nyní zřetelně vidíte, že kvalitní matrací to nekončí. I na miliónovou matraci si totiž můžete lehnout tak, že to nebude tak úplně košer. Závisí především na nás samotných a způsobu, jak se svým tělem manipulujeme a staráme se o něj.
Dobré tipy na závěr – jak bezbolestně usnout na kterékoli matraci
Co se bolesti zad týče, většinou to dopadá na sebekvalitnější matraci tak, jak si to nalajnujeme. V praxi to znamená, že pokud přijdete ze zaměstnání s namoženými zády, případně se zkrácenými deltovými svaly, matrace to přes noc zázrakem nevyléčí, navzdory tomu, že může mít přívlastek zdravotní, ortopedická, nebo klidně i zázračná. Většinu bolestí pociťujeme až ráno nebo v průběhu noci, protože konečně máme čas se na ni soustředit. To sice komplikuje kýžený spánek, ale bohužel je to přirozené a logické.
Způsobů, jak zredukovat nepříjemné bolesti zad a vyspat se na vaší matraci do růžova, je hned několik:
- Před spaním se krátce protáhněte. Stačí několik málo cviků, ve výsledku maximálně 5–10 minut. Navzdory tomu, že se pravděpodobně nebude jednat o výkonné posilování, můžete uvolnit svaly okolo páteře a srovnat obratle, které se před den mohly dostat do nepřirozené pozice. Vhodné jsou cviky jako hluboký předklon, kočičí hřbet a různé obdoby spinálních rotací. Pro srovnání bederní páteře se hodí podsazování nebo zvedání pánve v poloze ležmo na nějaké tvrdé podložce.
- Dejte si pozor, jak přes den sedíte. I ve chvíli, kdy čtete tento článek, je dost možné, že svoji páteř nepřiměřeně zatěžujete. Zamyslete se nad tím, jaké je postavení vašeho těla a pokuste se jednou za čas srovnat. Pomáhá také sezení na fitballu nebo na malém overballku.
- Věnuje se sportu, který vám záda pravidelně posiluje. Problémové partie v tomto směru jsou především spodní část mezilopatkového svalstva, hluboké břišní svaly, a potom zkrácené prsní svaly. Všechny tyto partie protahují a posilují sporty jako jóga, pillates a jiná kompenzační cvičení.
- Vyhýbejte se stresu. Především o oblasti trapézů se říká, že je primárním místem, kde se v těle ukládá napětí a stres. Když máme špatnou náladu nebo jsme pod tlakem, naše tělo se podle toho postaví. Uvolněte se, a dejte si chvíli pauzu. Vaše spaní za to stojí.
-
Jak správně vybrat matraci
• Vydáno: 11. 05. 2014
Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…
-
Zdravý spánek dětí
• Vydáno: 12. 05. 2014
Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…
-
Čištění a péče o matraci
• Vydáno: 11. 05. 2014
1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…
-
Jak správně spát
• Vydáno: 11. 05. 2014
Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…
-
Jak se zbavit chrápání
• Vydáno: 12. 05. 2014
Proč chrápeme? Chrápání jsou zvuky vibrací pocházejících z našeho respiračního systému. Důvodů, proč chrápeme, je poměrně hodně – a z toho bohužel také vyplývá, že nemusí být jednoduché se chrápání…
Další populární články
© Kralovske-spani.cz 2004 – 2024
Zdravé spaní | Matrace 1+1 | Matrace | Postele | Blogujeme | Mapa stránek |