Jak poznat letní a zimní stranu matrace?
Autor: Wieclaw Jan • Vydáno: 12. 05. 2014
Matrace by měla vyhovět různým nárokům – a to jak v teple, tak v chladu. Některé matrace mají dokonce rozlišenou letní a zimní stranu. Víte, jak je od sebe rozeznat a co vám může dvoustranná matrace přinést?
Proč rozlišujeme letní a zimní stranu matrace?
Jistě se vám v létě stalo, že jste se vzbudili zpocení a rozehřátí jako po běhu. Většina lidí si v takovém případě odkopává deku a spoléhá na to, že se pot vypaří a ochladí je větrání průvanem. Logika je to vlastně správná (vítr chladí, a to možná víc, než bychom si mohli myslet – podívejte se na tabulku, jak se snižuje teplota vzduchu se zvyšováním rychlosti větru). Ale když se odkopete, jste zpocení a v pokoji je průvan, můžete také dost dobře skončit s rýmou. To platí především u dětí.
Stejně nepříjemné jako horko a pocení je také zima pod dekou. Chlad se projevuje většinou ve formě studených končetin (nohou a rukou), a spáč se většinou nemůže zahřát, i když má na sobě několik teplých vrstev. Studené končetiny patří mezi časté příčiny špatného usínání (příčinou ovšem může být také špatné prokrvování). Pokud trpíte studenými končetinami pravidelně, určitě vám pomůže tento článek, který radí, jak se s problémem vypořádat.
Právě z důvodu lepší termoregulace přistoupili někteří výrobci k rozlišování letní a zimní strany matrace. Pocit tepla nebo chladu primárně cítíme z materiálů, které se dotýkají naší kůže (lůžkoviny, prostěradlo, povlečení), ale pokud se neprohřeje matrace, pravděpodobně nás bude „studit“ celou noc. To stejné platí také v létě – bude-li vás materiál hřát odspodu, bude ochlazování boj proti větrným mlýnům.
Dvoustranná matrace není v životním stylu žádná novinka. Podobné produkty najdete například také mezi matracemi pro naše domácí mazlíčky. Podívat se můžete například tady.
Zimní strana matrace a zimní materiály
Zimní strana matrace se zpravidla vystýlá z ovčí vlny. Výhody vlny se projevují u zimní strany matrace hned v několika oblastech:
- Vlna je antibakteriální. Nedochází k množení bakterií nebo rozkladu buněk, což se v praxi projevuje tak, že vlna téměř nezapáchá. Po dlouhodobém používání stačí vlněné materiály vyvětrat nebo šetrně vyprat.
- Vlna je hypoalergení Mimo nepříjemný pocit, který mají někteří lidé z vlny na kůži, není známá žádná alergická reakce.
- Vlněné materiály dobře odvádějí pot Hydrofobní vlákna vlhkost neabsorbují, takže vlna by neměla navlhnout. Vyvarujete se tedy nepříjemnému pocitu mokrého lůžka.
- Termoregulační schopnosti vlny zaručí stabilní teplotu po celou noc. Vlna má schopnost udržovat mikroklima, které si vyhřejeme. Nebude nás „přehřívat“, ale zabrání nepříjemnému chladu.
Místo řešení dvoustranné matrace spotřebitelé občas používají v zimě hřejivé podložky nebo přikrývky navíc. Obě varianty jsou vhodné. U podložky je zapotřebí dát pozor na to, aby se nijak nekrabatila, a tím pádem jste neleželi na nerovném povrchu. Přemíra pokrývek a polštářů může také způsobit, že se v posteli budete kroutit jako paragraf.
Poměrně paradoxní novinkou v oblasti vyhřívaných lůžek má být položka z polodrahokamu – konkrétně ametystu. Tato podložka slibuje vysílat dlouhovlnné záření (infračervené; rozumějte teplo) do hloubky až 15 cm – a tím nás zahřívat zevnitř. Cena takové matrace se pohybuje okolo 30 tisíc korun. Názor na takovou novinku nechť si udělá každý sám.
Zimní lůžkoviny – materiály, které zahřejí
Pro zimní spánkový komfort je samozřejmě důležité volit dostatečně teplé materiály lůžkovin, prostěradla a povlečení. A jaké materiály jsou pro chladné zimní noci nejvhodnější?
- Flanelové povlečení : flanel je přirozeně hřejivý a zároveň je hodně prodyšný. Je vyrobený z bavlny a proto má také dobré absorpční vlastnosti (saje pot). Doporučuje se a prát ho s aviváží na vyšší teplotu. Nemačká se tak rychle jako klasická bavlna, ale je nutné počítat s žehlením.
- Mikrovlákno: obvykle se jedná o materiál, který je kombinací viskózy a mikrovlákna. Materiál je na omak velmi měkký a příjemný a má dobré termoregulační schopnosti.
- Klasická bavlna: mimoto, že se povlečení z klasické bavlny musí udržovat, je jeho používání plné výhod. Jedná se o přírodní materiál s dobrou savostí. Na výběr je také pestrá škála designů.
- Lněné povlečení: len je speciální v tom, že v zimě dovede zahřát, a v létě naopak ochladit. Jedná se o mačkavý materiál, takže musíme počítat s žehlením. Výhodou je dobrá absorpce vlhkosti.
Mezi materiály vhodné do chladu samozřejmě patří i mnohé další tkaniny. Záleží ale primárně na tom, v čem se cítíte nejlépe a tady na designové úpravě povlečení. Nabídka je ale v současnosti tak široká, takže se nemusíte bát, že byste si nevybrali.
Letní strana matrace a letní materiály
Letní strana matrace se většinou vyrábí z kokosového vlákna anebo z jemných druhů bavlny, které ochlazují. Jejich hlavní charakteristikou je, že nekumulují teplo a hluboce se nevyhřívají, takže nemůže docházet k přehřátí těla. Materiály jsou většinou také hydrofobní, takže pokud se zpotíte, nezůstane pod vámi vlhké místo, které by mohlo být v noci nepříjemné. Výhody kokosového vlákna a bavlněných povrchů matrace můžeme shrnout v následujících bodech:
- Kokosové vlákno je přirozeně antibakteriální. Z toho důvodu se také doporučuje na matrace pro nejmenší děti. V létě, kdy jsou podmínky pro množení plísní a bakterií ideální, je vhodné spát na povrchu, který má vysokou odolnost.
- Kokosové vlákno je čistě přírodní materiál a vykazuje se vysokou stabilitou. Zpravidla se do něj nepřidávají chemikálie a retardéry hoření a z toho důvodu se považuje za vhodnou variantu pro příznivce zdravého životního stylu.
- Na bavlněná a kokosová vlákna nejsou známy žádné alergické reakce. Díky tomu, že jsou šetrné především co se obsahu chemických materiálů týče, je taky minimální šance dráždění pokožky.
- Oba materiály mají dobrou termoregulaci – nepřehřívají se a dodávají tak uživatelům dobrý spánkový komfort.
Materiály vhodné na léto
Co se léta týče, je dobré volit savé a studené materiály. Hodně záleží na tom, jak jsou vám konkrétní látky příjemné – může se stát, že i drahý satén vám nebude v posteli pohodlný. Mezi materiály doporučované na letní měsíce se doporučují následující:
- Satén: tkanina byla v minulosti považována za luxusní a noblesní a tento přívlastek jí zůstává dodnes. Saténové povlečení chladí a zpravidla nevlhne. Látka je hodně kluzká. Netřeba ji žehlit a prát se může pouze velice šetrně a naruby.
- Krep: hlavní výhodou krepu je minimální náročnost – nevyžaduje speciální péči a nemusíme ho žehlit. Povrch vypadá nápaditě a může být zajímavým designovým zpestřením ložnice. Oproti přírodním materiálům nemá tak dobré savé a termoregulační vlastnosti, ale cenově je přístupnější.
- Jersey: je klasická tkanina, která se velmi snadno udržuje. Cenově je dostupná a má dobré savé vlastnosti.
- Len: pro dobrou termoregulaci se doporučuje odolný len také na léto. Hodně záleží na konkrétním kusu povlečení a vašich preferencích. Výhodou lnu je také minimální náchylnost k prachu.
Kompletní přehled materiálů najdete na těchto stránkách. Jak už bylo zmíněno, primárně jde o to, co vám vyhovuje, nikoli o to, co doporučují obchodníci a co je trendy. Nutno taky podotknout, že letní a zimní strana matrace bezpochyby je zajímavá, ale primární kritérium pro výběr matrace by mělo být jiné.
Podívejte se na článek, jak správně vybrat kvalitní matraci a také jak poznat dobrou matraci.
-
Jak správně vybrat matraci
• Vydáno: 11. 05. 2014
Rozhodnete-li se pro koupi nové matrace, vyplatí se vybírat skutečně pečlivě. Taková kvalitní matrace vám může vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice zbaví bolesti zad,…
-
Jaká matrace je nejlepší
• Vydáno: 11. 05. 2014
Mýtus špatné matrace vs. mýtus dobré matrace Nejlepší matrace Takže, jak to ve skutečnosti je s těmi matracemi – které jsou špatné, a které jsou dobré? A jak to může běžný spotřebitel poznat?…
-
Zdravý spánek dětí
• Vydáno: 12. 05. 2014
Nespavost miminek Mezi nejčastější svízel čerstvých rodičů patří nespavost miminek (mluvíme o dětech do 6 měsíců). Rodiče uvádějí problémy se spánkem jako nejhorší z prvních měsíců. Nejčastěji…
-
Čištění a péče o matraci
• Vydáno: 11. 05. 2014
1. Pravidelné větrání a otáčení Vzhledem k tomu, že tělo distribuuje naši váhu nerovnoměrně, a každý má svoji spací polohu, ve které s oblibou tráví většinu nocí, dochází k nestejnému zatížení…
-
Jak správně spát
• Vydáno: 11. 05. 2014
Nabuzení v průběhu dne Není novinkou, že kofein narušuje spánek. Jeho stimulační účinky jsou v hektické práci nebo při učení žádoucí, ale při dlouhodobějším užívání zaplatíme méně kvalitním spánkem…
Další populární články
© Kralovske-spani.cz 2004 – 2024
Zdravé spaní | Matrace 1+1 | Matrace | Postele | Blogujeme | Mapa stránek |